NFZ zachęca do profilaktyki raka piersi
Październikowa akcja profilaktyki raka piersi jest autorskim programem opolskiego oddziału NFZ. Program jest adresowany do kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które bez skierowania lekarskiego mogą przebadać się w jednej z pięciu stacjonarnych lub mobilnych pracowniach mammograficznych.
Jak przypomina NFZ, raka piersi rozpoznaje się rocznie w Polsce u około 20 tysięcy kobiet, przy czym wcześnie wykryty jest w stu procentach wyleczalny. Chociaż NFZ od lat zachęca mieszkanki województwa do badań, liczba osób korzystających z tej możliwości nadal jest stosunkowo niewielka.
"W 2023 r. na 222 595 mieszkanek, które powinny wykonać badanie w ramach programu, wykonało je tylko 25 946, co stanowi jedynie 11,66 proc. Najmniej badań w ramach programu wykonano wśród mieszkanek powiatu kluczborskiego - zaledwie 6,75 proc. Najczęściej badają się mieszkanki powiatu nyskiego. W 2023 r. przebadało się 15,60 proc. pań z tego rejonu" - poinformowała Barbara Pawlos.
Z programu, po telefonicznym umówieniu terminu, mogą skorzystać kobiety, które nie wykonały mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat, nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym, otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka, u najbliższych stwierdzono raka piersi, mają mutację w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.
Oprócz badań w stacjonarnych i mobilnych pracowniach mammografii opolski NFZ organizuje prelekcje z zakresu samobadania piersi i profilaktyki w całym regionie pod hasłem "Świadoma Dziołcha". Harmonogram wydarzeń dostępny na stronie internetowej opolskiego oddziału NFZ. (PAP)
masz/ agz/