reklama

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin!

fot. nadesłane
W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!
Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA odbywa się nieprzerwanie od 1990 roku. Co roku do Krakowa przybywa kilkuset szachistów, którzy rywalizują w różnych kategoriach – od dziecięcych i młodzieżowych, przez seniorskie, amatorskie aż po turnieje dla profesjonalistów, w tym arcymistrzów i mistrzów międzynarodowych.

Tylko w tym roku mieliśmy 800 zawodników z aż 33 federacji – cieszy się Kamila Kałużna-Turcza,
dyrektor turnieju i prezes Małopolskiego Związku Szachowego,
który wspólnie z Krakowskim Szkolnym Ośrodkiem Sportowym
jest organizatorem zawodów.

Jesteśmy zdecydowanie największym festiwalem szachowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Co szczególnie nas cieszy, w tym roku gościmy zawodników z tak odległych zakątków świata jak Filipiny, którzy przyjechali do Europy specjalnie na nasz turniej. Świadczy to o rosnącej popularności naszego festiwalu, która wykracza daleko poza granice Europy.

Turniej szachowy CRACOVIA z roku na rok niesamowicie się rozwija! Sam miałem przyjemność grać w nim kilkanaście edycji temu. Od tego czasu jego ranga niezwykle wzrosła, tak samo jak liczba uczestników i poziom rozgrywek. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. To doskonała szachowa wizytówka Krakowa – dodaje Łukasz Sęk, wiceprezydent Krakowa.

Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA Chess jest sztandarową imprezą od lat współfinansowaną przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy. Stawiamy na szachy jako doskonałe remedium na rozwój intelektualny dzisiejszej młodzieży szkolnej, ale też aktywizację dorosłych. W naszej ofercie ośrodka są cykliczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, a tego rodzaju turnieje są zwieńczeniem ich praktyk szachowych, a zarazem pozytywnym aspektem uzyskiwanym podczas rywalizacji z innymi, w tym międzynarodowymi, szachistami. W dobie cyfryzacji i uzależnień od  różnorakich środków elektronicznych zaledwie jedna partia szachów to swoiste wyhamowanie i wyciszenie organizmu od przytłaczającej nas codzienności, a jednocześnie pobudzenie synaps nerwowych w mózgu człowieka, co wpływa korzystnie na naukę i logiczne myślenie – dodaje Krzysztof Augustyn,
dyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego.


Przez 35. edycji zawodów przez krakowski festiwal przewinęły się setki najlepszych szachistów z całego świata. Warto podkreślić, że to w CRACOVII startował m.in. sztab słynnego Dommaraju Gukesha, czyli aktualnego mistrza świata, na czele z Janem-Krzysztofem Dudą, Radosławem Wojtaszkiem czy Grzegorzem Gajewskim. To z kolei czołowi polscy zawodnicy, którzy odnosili także wiele sukcesów na arenach międzynarodowych.

CRACOVIA Chess przyciąga wiele znanych w świecie szachowym nazwisk, zarówno arcymistrzów, jak i młodych talentów, którzy zdobyli tytuły mistrzowskie w swoich krajach. Co więcej, wielu z tych zawodników właśnie na naszym festiwalu rozwijało swoje skrzydła, doskonaląc umiejętności i zdobywając doświadczenie w rywalizacji na najwyższym poziomie. Turniej pozostaje dla nich ważnym miejscem do dalszego rozwoju i zdobywania cennej praktyki w gronie silnych przeciwników – zauważa Kałużna-Turcza.


Co roku festiwal CRACOVIA, z pulą nagród wynoszącą 85 tysięcy złotych, obejmuje rywalizację w dziewięciu grupach rankingowych lub kategoriach wiekowych. Szczególną uwagę kibiców przyciąga grupa A, w której rywalizują zawodnicy o rankingu FIDE 2100 i wyższym. W tegorocznej edycji triumfował w niej Igor Janik z UKS Hetman Elbląg.

Co istotne, podczas festiwalu ściśle przestrzegamy określonych widełek rankingowych w poszczególnych grupach, co zapewnia zawodnikom komfort rywalizacji na odpowiednim poziomie, a oni sami bardzo to doceniają. Nie idziemy na żadne ustępstwa - dodaje Kałużna-Turcza.


W tym roku, po raz pierwszy w historii zawodów, szachiści uczestniczący w festiwalu zostali poddani badaniom naukowym dotyczącym poziomu ich satysfakcji. Inicjatywa ta jest efektem współpracy Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz jednej z chorwackich uczelni.

Dzięki przeprowadzonym badaniom powstanie artykuł naukowy, który nie tylko przyczyni się do rozwoju wiedzy w zakresie organizacji wydarzeń szachowych, ale także dostarczy nam cennych informacji na temat obszarów wymagających poprawy w naszym festiwalu. Organizacja tak dużej imprezy wymaga niemal całorocznych przygotowań, dlatego już od momentu zakończenia 35. edycji festiwalu koncentrujemy się na planowaniu 36. Wszystko po to, aby wyeliminować niedoskonałości i zapewnić uczestnikom jeszcze większy komfort gry oraz najwyższą jakość turnieju – kończy Kałużna-Turcza.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kędzierzyn-Koźle
2.3°C
wschód słońca: 07:43
zachód słońca: 16:04
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kędzierzynie

kiedy
2025-01-17 17:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Reńska...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:00
miejsce
Klub Kameleon, Kędzierzyn Koźle,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-21 19:00
miejsce
Klub Kameleon, Kędzierzyn Koźle,...
wstęp biletowany