Ktoś porzucił na jezdni psa w worku; zmiana przepisów ws. znakowania zwierząt - wyczekiwana
W sobotę na zbiegu ruchliwych miejskich ulic - Łódzka i Nędzerzewska w Kaliszu małżeństwo zauważyło kierowcę skutera na pleszewskich numerach rejestracyjnych, który porzucił worek i odjechał. Okazało się, że w środku znajdował się około trzyletni pies. Mężczyzna jednośladem uciekł polnymi drogami w kierunku Rożdżał k. Kalisza. Na miejsce wezwano straż miejską, która o sprawie zawiadomiła też policję - powiedział PAP oficer dyżurny Straży Miejskiej Kalisza st. insp. Paweł Napierała.
Pies trafił pod opiekę schroniska dla zwierząt i lekarza weterynarii, który ma zbadać i ocenić stan jego zdrowia. "To bardzo traumatyczne przeżycie dla zwierzęcia. Wyrzucanie psa (...) może skończyć się nie tylko śmiercią zwierzęcia ale też doprowadzić do wypadku samochodowego” – powiedział PAP kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kaliszu Jacek Kołata. Dodał, że choć za znęcanie nad zwierzętami grozi do trzech lat więzienia, w szczególnych przypadkach - do pięciu, to porzucanie zwierząt nie należy do rzadkości.
Na przykład dwa dni temu Straż Miejska Kalisza otrzymała zgłoszenie o przywiązanym psie do barierki na osiedlu Zagorzynek. Przybyły na miejsce zdarzenia patrol ustalił, że pies przebywał w tym miejscu od kilku godzin. Kiedy odnaleziono właścicielkę zwierzęcia, kobieta tłumaczyła się, że spiesząc się do domu, zapomniała o psie. Za swoje zachowanie została ukarana mandatem.
Zdaniem kierownika schroniska zwierzęta będą porzucane na ulicy i podrzucane do schronisk dopóki nie zostanie wprowadzona w życie proponowana przez ministerstwo rolnictwa Ustawa o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. "Dzięki temu na gminy i właścicieli prywatnych zwierząt będzie nałożony obowiązek ich czipowania i sterylizacji" - powiedział.
Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt – jak wyjaśnił - spowodują, że właściciel zabłąkanego psa zostanie szybko ustalony i pociągnięty do odpowiedzialności, natomiast obowiązek sterylizacji wpłynie na obniżenie populacji. Obecnie w kaliskim schronisku przebywa 180 bezdomnych zwierząt, to w porównaniu do danych z początku 2024 roku wzrost o 60 psów i kotów.
Jesienią 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt Ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Chodzi o wprowadzenie obowiązkowej elektronicznej identyfikacji (czipowania) i rejestracji zwierząt. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nowe przepisy i obowiązki z nimi związane będą najbardziej skutecznym narzędziem w walce ze zjawiskiem bezdomności zwierząt.
Poseł Barbra Oliwiecka (Polska 2050) poinformowała PAP, że w Sejmie została powołana Komisja Nadzwyczajna do spraw ochrony zwierząt, do której wpłynęło ponad 10 poselskich i obywatelskich projektów ustaw, dotyczących zmiany w zapisach o ochronie zwierząt. "Z tych wszystkich projektów trzeba będzie wybrać najlepsze rozwiązanie, które ostatecznie przyjmie Sejm. "Na 30 stycznia zaplanowano pierwsze czytanie w Sejmie projektu autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej +STOP łańcuchom+" - powiedziała.
Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że w 2022 r. w 226 schroniskach przebywało ponad 120 tys. bezdomnych zwierząt. Systematycznie wzrastają wydatki gmin na realizację programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi. W 2013 roku koszt utrzymania zwierząt w schroniskach wyniósł 157 mln zł, 10 lat później - ok. 347 mln zł. Szacuje się, że w Polsce może być 12 milionów właścicieli psów i kotów. (PAP)
Ewa Bąkowska
bak/ ktl/