Rowerzysto, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie
Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek to podstawa wymagana przepisami prawa. W trakcie jazdy po zmroku musimy mieć włączone przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Pamiętajmy, że każdy rowerzysta obowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Bardzo ważne jest również prawidłowe sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy po uprzednim upewnieniu się, że wykonanie tego manewru jest dla nas bezpieczne.Kierujmy się tzw. zasadą ograniczonego zaufania.
Każdy rower powinien posiadać:
- co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem,
- co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe,
- co najmniej jedno światło tylne czerwone świecące ciągłym lub migającym światłem,
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
Policjanci apelują również o używanie przez rowerzystów dodatkowo elementów odblaskowych po zmroku
W miarę możliwości kierujący jednośladami powinni nosić odzież w jaskrawych kolorach i korzystać z odblasków np. opaska, czy kamizelka. W warunkach niedostatecznej widoczności rowery muszą być oświetlone, nie wystarczy latarka w dłoni, czy na głowie, zamiast na pojazdach. Warto również korzystać z kasku, chociaż nie jest on obowiązkowy.
Jazda rowerem po chodniku
Zgodnie z przepisami jazda rowerem po chodniku jest zabroniona. Rowerzysta jest obowiązany do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Rowerzysta może jechać po chodniku, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
- kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Warto także przypomnieć, że zgodnie z przepisami rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych.
Zadbajmy o własne bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze!