reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
9 październik 2024

Aleksandra Mirosław zaktualizowała swój rekord na muralu

zdjęcie: Aleksandra Mirosław zaktualizowała swój rekord na muralu / fot. PAP
fot. PAP
Mistrzyni olimpijska we wspinaczce na czas Aleksandra Mirosław wpisała w środę swój najnowszy rekord świata - 6,06 s.- na muralu w Lublinie. Mural ten przedstawia w skali 1:1 trasę jej wspinaczki. Powstał w ramach pracy doktorskiej w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS.
REKLAMA

Mural powstał jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu i widniał na nim rekord świata we wspinaczce na czas (6,24 s.) ustanowiony przez Mirosław w 2023 r. Na Igrzyskach w Paryżu w prekwalifikacjach Aleksandra Mirosław dwukrotnie pobiła swój rekord świata - w pierwszym biegu olimpijskim miała 6,21 s., a w drugim 6,06 s.

W środę w Lublinie w towarzystwie autora muralu Michała Ćwieka Aleksandra Mirosław czarną farbą w sprayu własnoręcznie wymalowała na ścianie - 6,06 s. „Teraz już naprawdę jestem częścią tego miasta. Jestem rodowitą lublinianką, tu się urodziłam, tutaj mieszkam. Pozostaje mi życzyć sobie i wam, żebyśmy się tutaj spotykali pod tym muralem i poprawiali ten czas wspólnie” – powiedziała Mirosław.

Pierwsza okazja do poprawy tego wyniku będzie w przyszłym roku. „Rozpoczynam sezon prawdopodobnie pod koniec kwietnia Pucharem Świata, będziemy zaczynać tradycyjnie w Azji, potem cykl europejski i na koniec mistrzostwa świata w Seulu” – powiedziała dziennikarzom.

Mural widnieje na jednej z kamienic w śródmieściu Lublina (na tylnej elewacji kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 55; widoczny od strony ulicy Wieniawskiej). Na ścianie namalowanych jest 16 postaci Aleksandry Mirosław w kolejnych fazach wspinaczki, na wysokość 15 metrów. Odwzorowane są także chwyty i stopnie oraz oznaczenia wysokości. Wszystko w rzeczywistych rozmiarach – odwzorowane w skali 1:1.

Na muralu widnieje także kod QR, po sczytaniu którego na ekranie telefonu, można obejrzeć animację 3D przedstawiającą jak Aleksandra Mirosław wspina się po tej ścianie.

W przygotowanie muralu zaangażowana była sama Aleksandra Mirosław, której ruchy i ciało podczas wspinaczki było skanowane przy użyciu nowoczesnych technologii. „Pamiętam jak Michał przyszedł do mnie z tym pomysłem. Trochę się zgodziłam, trochę nie, kompletnie nie wiedziałam, co z tego wyjdzie” - wspominała. Jak dodała, najtrudniej było z „mapowaniem rąk”, ponieważ do tego miała nałożyć specjalne rękawiczki. „Tutaj powiedziałam twarde +nie+, więc musieli znaleźć inne rozwiązania, i jak widziałam potem animacje, to się udało” – podkreśliła.

Jej zdaniem taki mural, w miejscu gdzie jest spory ruch i ogląda go dużo ludzi, służy też popularyzacji tej dyscypliny sportu.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że mural – oryginalny w swojej formie – cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. „Lublin, rodzinne miasto naszej olimpijki, ma unikatową formę oddania jej hołdu i pokazania jej wyników sportowych. Wpisanie w przestrzeń miasta takiego swego rodzaju pomnika dla Aleksandry Mirosław dowodzi wielkich umiejętności i wyobraźni” – powiedział Żuk.

Mural powstał w ramach pracy doktorskiej Michała Ćwieka realizowanej w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a poświęconej nowej formie pomnika sportowca w przestrzeni miejskiej.

Niedługo po powstaniu muralu Ćwiek mówił PAP, że Ola Mirosław – „drobna dziewczyna, 1,62 m wzrostu”, która ma nadludzką siłę i w sześć sekund wbiega na 15-metrową ścianę - jest dla niego niesamowicie inspirująca postacią. Jak tłumaczył, pokazanie wspinaczki Mirosław w skali 1:1, umożliwia widzowi uświadomienie sobie, jaka jest skala trudności tego, co robi Ola.

Przy projektowaniu i wykonywaniu muralu wykorzystywał nowoczesne narzędzia jak np. rozszerzona rzeczywistość, technologia 3D, a także zdjęcia wykonane za pomocą dronu. Potem kolejne fazy wspinaczki zostały odwzorowane i ręcznie namalowane na ścianie. Mural połączony jest z aplikacją AR, dzięki której można obejrzeć bieg Aleksandry Mirosław i obraz ten jest zintegrowany z powierzchnią dzieła.

Już niedługo po powstaniu muralu, okazało się, że wpisany tam rekord świata jest nieaktualny, ale autor zadeklarował, że będzie go systematycznie poprawiał. „Zapytań o to, kiedy będzie zaktualizowany ten czas, myślę, że dostawałem setki” – zaznaczył Ćwiek.

Aleksandra Mirosław (ur. w 1994 r. w Lublinie) to dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce na szybkość (2018, 2019), trzykrotna mistrzyni świata juniorów (2009, 2011 i 2013). Karierę zaczynała w wieku siedmiu lat jako pływaczka. Treningi wspinaczkowe rozpoczęła w 2007 roku w lubelskim klubie Skarpa. Od 2014 roku reprezentuje barwy Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin.

Mirosław na igrzyskach w Paryżu we wspinaczce sportowej na czas zdobyła złoty medal. W finale uzyskała czas 6,10 s. i pokonała Chinkę Lijuan Deng (6,18). (PAP)

ren/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kędzierzyn-Koźle
-2°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 16:11
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kędzierzynie

kiedy
2025-01-17 17:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Reńska...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:00
miejsce
Klub Kameleon, Kędzierzyn Koźle,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-21 19:00
miejsce
Klub Kameleon, Kędzierzyn Koźle,...
wstęp biletowany