Ćwiczenia służb poszukiwawczo-ratowniczych po katastrofie samolotu z przestępcami na pokładzie
Celem ćwiczeń służb ratowniczych, skupionych w Akademii Ratowniczej SAREX-24, jest pokazanie, jak ważne jest zjednoczenie działań dla osiągnięcia bezpieczeństwa.
„W jednym miejscu zgromadzą się wszystkie służby, żeby przeprowadzić ćwiczenia dotyczące usprawnienia i koordynacji w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych, planistycznych, negocjacyjnych, bojowo–szturmowych i pościgowych” – powiedział Łukasz Mowczan.
Podczas ćwiczeń na konkretnym przykładzie - po katastrofie samolotu z elementami kontrterrorystycznymi - zebrani zademonstrują swoją pracę i umiejętność współpracy z innymi służbami.
Tematem zadania będzie katastrofa lotnicza. Samolot transportowy Cessna 414 wystartuje z lotniska w czeskich Pardubicach. Na jego pokładzie będzie dwóch członków załogi i czterech pasażerów. Samolot ma wylądować na lotnisku w Szymanach (Port Lotniczy Olsztyn – Mazury). Ale w okolicach Milicza (Dolnośląskie) zniknie z radarów kontroli powietrznej. Mieszkańcy Zdun (Wielkopolskie) zadzwonią pod numer alarmowy z informacją, że widzieli na swoim terenie spadający samolot. Strona czeska zawiadomi polskie służby ratownicze, że samolotem leciało czterech członków grupy przestępczej. Posiadają broń automatyczną i mogą być w posiadaniu materiałów wybuchowych. Handlują bronią, narkotykami oraz dokumentami niejawnymi z Federacją Rosyjską, Republiką Białoruską oraz posiadają liczne kontakty przestępcze z grupami separatystycznymi działającymi na terenie Ukrainy.
Do akcji wkraczają polskie służby ratownicze, poszukiwawcze i kontrterrorystyczne.
„Ich zadaniem będzie tak skoordynować działania, żeby jak najszybciej zlokalizować samolot i zatrzymać groźnych przestępców” – powiedział koordynator. Ćwiczenia mają potrwać cały dzień. W akcji wezmą udział policjanci, strażacy, kontrterroryści, medycy, negocjatorzy, celnicy i żołnierze.
W trakcie akademii odbędą się też warsztaty, pokazy i prezentacje przygotowane przez służby.
Organizatorami Akademii Ratowniczej SAREX są: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Komenda Główna Policji, Wodna Służba Ratownicza, Uniwersytet Kaliski.
Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Zdrowia, Minister Infrastruktury, Rzecznik Praw Dziecka i Wojewoda Wielkopolski. Akademia Ratownicza SAREX-24 odbędzie się w Zdunach i Sulmierzycach (Wielkopolskie) w dniach 19-20 października.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym wydarzenia.(PAP)
autorka: Ewa Bąkowska
bak/ bar/