reklama
6 lipiec 2024

Za tydzień pod Grunwaldem rekonstruktorzy odtworzą bitwę z 1410 roku

Za tydzień 13 lipca pod Grunwaldem rekonstruktorzy odtworzą bitwę z 1410 roku. Choć scenariusz i rozstrzygnięcie starcia jest znane, to od lat widowisko ściąga tłumy z Polski i zagranicy.
REKLAMA

W tym roku Dni Grunwaldu potrwają od 10 do 14 lipca.

"Corocznie w lipcu pola grunwaldzkie ożywają dzięki organizowanej przez m.in. samorząd województwa inscenizacji bitwy, która przyciąga dziesiątki tysięcy miłośników tej epoki z całego świata. Liczę, że nie inaczej będzie tym razem"- przekazał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński.

Dodał, że w ostatnich latach samorząd województwa zainwestował w rozwój infrastruktury turystycznej wokół pól grunwaldzkich. Odwiedzający mogą cieszyć się nowoczesnym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem z interaktywnymi wystawami.

W tym roku impreza rozpocznie się w środę 10 lipca turniejami walk rycerskich, zarówno tych w starciu, jak i na odległość za pomocą łuków. W tym roku rozegrana zostanie nowa impreza - Pierwsze Mistrzostwa Palanta Grunwaldzkiego, a także jubileuszowa, dziesiąta edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Średniowiecznej – Bruchenball, noszącego nazwę – Grundial 2024.

Drugi dzień Dni Grunwaldu 2024, czwartek, to kontynuacja zmagań wojów, ale także Grunwaldzki Konkurs Trunków Domowych czy Warsztaty Chóru Gregoriańskiego.

Trzeciego dnia oprócz turniejów i warsztatów, jednym z najważniejszych elementów będą Grunwaldzkie Wici, czyli tradycyjna prezentacja chorągwi i przywitanie władców. Tak jak w latach poprzednich o godz. 19 odbędzie się wigilia – akatyst ku czci Matki Bożej z procesją do ruin kaplicy pobitewnej w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej. Piątek to też czas tanecznych zabaw w akompaniamencie muzyki dawnej i przedbitewnych zabaw.

Sobota to dzień, w którym wojska Władysława Jagiełły staną naprzeciw armii krzyżackiej. Uroczysta część obchodów rozpocznie się o godz. 12:30 na Wzgórzu Pomnikowym, a rekonstruktorzy historyczni wejdą na pole bitwy o godz. 14, żeby godzinę później rozpocząć XXVI Inscenizację Bitwy Pod Grunwaldem.

W niedzielę, czyli dzień modlitwy, o godz. 9 rano odprawiona zostanie msza w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej według formularza z 1410 roku w języku łacińskim.

Głównym organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast współorganizatorami: Ministerstwo Obrony Narodowej, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Kapituła Bitwy pod Grunwaldem oraz Narodowe Centrum Kultury.(PAP)

ali/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kędzierzyn-Koźle
-0.9°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 16:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kędzierzynie

kiedy
2025-01-17 17:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Reńska...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:00
miejsce
Klub Kameleon, Kędzierzyn Koźle,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-21 19:00
miejsce
Klub Kameleon, Kędzierzyn Koźle,...
wstęp biletowany